İspanyol bankaları dijital kimlikler için blockchain platformunu deniyor

İspanyol bankaları dijital kimlikler için blockchain platformunu deniyorİspanyol bankaları dijital kimlikler için blockchain platformunu deniyor

İspanyol bankalarından oluşan bir konsorsiyum, yıl sonu öncesinde canlı test için kullanılan bir blockchain tabanlı dijital kimlik platformunun geliştirilmesiyle ilgileniyor.

Sekiz şirket (Abanca, Bankia, Caixabank, Caixa Ontinyent, Ibercaja, Kutxabank, Liberbank ve Unicaja Bank) tarafından desteklenen ve Cecabank tarafından Grant Thornton ile işbirliği içinde desteklenen Niuron konsorsiyumu, parayla mücadele için tasarlanan araçlar geliştirmek amacıyla 2017 yılında kuruldu.

Koalisyonun beş üyesi, yeni müşterilerin kimliklerini doğrulamak ve verileri diğer konsorsiyum üyeleriyle paylaşmak için bir proje başlatıyor. 

Proje, geçtiğimiz Eylül ayında tamamlanan bir konsept aşamasının devam etmesinin, siber güvenlik ve operasyonların izlenebilirliğini, şeffaflığı ve mahremiyeti arttırdığını, aracıları ortadan kaldırmaktan kaynaklanan maliyet tasarrufu sağladığını ve sonuçta müşterinin verilerinin sahibi olmasını sağladığını gösteriyor.

Benzer bir girişim olan Red Lyra, başlangıçta Banco Sabadell, Banco Santander ve BBVA tarafından desteklenerek, Alastria olarak yeniden isimlendirildi ve telekomünikasyon firmalarını ve kamu hizmetlerini müşterilere iyi niyetli ortakları paylaşmak için ortak bir ulusal merkez olarak hizmet vermeye odakladı. 

Ayrı bir gelişmede, BBVA, Repsol için farklı kamu ve özel blok zinciri tabanlı platformların bir karışımı üzerinde yürütülen 325 milyon Euro'luk bir uzun vadeli kredi hattının kapanışını bildiriyor. Söz konusu girişim, İspanyol bankanın, teknoloji ortağı Indra ile blockchain teknolojisini kullanarak, 75 milyon EURO'luk bir kurumsal krediyi kapatmasıyla ilgili bir Nisan ayında yaptığı açıklama sonrasında geldi. 

Bu haftanın başlarında BBVA CEO'su Carlos Torres Vila da bankanın bu yıl daha sonra blok zincirini kullanarak sendikasyon kredilerinin müzakere edilmesini ve sözleşme imzalanmasını test edeceğini duyurdu.


ispanya banka blockchain Niuron konsorsiyumu
Ziyaretçi, konu hakkında yorumun nedir?
Adınız:*
E-Mail:


Hoşgeldiniz

Portalımızı tüm özellikleri ile kullanabilmek için ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Kayıt Ol!
Çevrimiçi Kullanıcılar
Üyeler
 
Misafirler (4)
MisafirMisafirMisafirMisafir 
Botlar (2)
crawl Bot 
Toplam çevrimiçi (6)
Sosyal Finanstic