Avustralyalı Kadın 100.000 XRP Çaldığı Gerekçesiyle Tutuklandı

Avustralyalı Kadın 100.000 XRP Çaldığı Gerekçesiyle Tutuklandı
Avustralya'nın Yeni Güney Galler Polisi, 56 yaşında bir erkeğin sahip olduğu cüzdandan yarım milyon dolarlık kripto para çaldığı iddia edilen 23 yaşındaki bir kadını tutukladı. Polis, kripto para borsası hesabından 100.000 adet Ripple çalınan bir kişinin şikayeti doğrultusunda bu yılın Ocak ayında bir soruşturma başlattmıştı. Ocak ayında, XRP 3.50 $ civarında işlem görüyordu ve yaklaşık 350.000 $ değerindeydi. Ancak, Ripple'in şu an ki fiyatına göre değeri 45.500 $ 'ın civarına düşmüş bulunuyor.

NSW Polisi, evinde bir baskın sonrasında tutuklanan şüphelinin, kurbanın e-posta hesabına yasadışı olarak eriştiğini ve hesapta ikinci bir kimlik doğrulama olarak bir cep telefonu numarasının etkinleştirildiğini söyledi. Şüpheli daha sonra kurbanın e-cüzdanına erişti ve XRP tokenlerini Çin tabanlı bir kripto-para borsasına transfer etti. Şüpheliye kesin şartlı kefalet verildi ve mahkemenin 19 Kasım'da Burwood Yerel Mahkemesinde görülmesi bekleniyor.

Polis, genç kadının tek başına davrandığını doğrulamadı, ancak şüphelinin, hırsızlığı gerçekleştirmesine yardımcı olan belirli becerilere sahip olduğunu söyledi.

Cybercrime Kadro Komutanı Arthur Katsogiannis, “Çok önemli bir suç ve bu, Avustralya'da bir kişinin kripto-para çalınması nedeniyle tutuklanan ilk suçlu olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Katsogiannis, bu tür bir suçun "yeni norm haline geleceği" konusunda uyardı ve toplumu hackerlardan korunmaya yardım etmek için hesaplarda çok faktörlü kimlik doğrulaması yapmaya çağırdı.

Katsogiannis, "Bu, suç ortamının özellikle de kripto para biriminde paralarını yatırım yapmaya çalışan topluluktaki insanlar için daha da tehlikeli hale geleceği yer." dedi. “Kişisel bilgiler suçlulara çok değerli verilerdir ve nakit paranızda olduğu gibi güvence altına alınmalıdır.
ripple avustralya yeni güney galler hırsızlık
1
Tarih: 26-10-2018, 16:03
0
98

İlginizi Çekebilir


Konu Hakkında Yorum Yapın


Sayfa başına dön