Kosgeb Hibe Kredisi Nedir? Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Kosgeb Hibe Kredisi Nedir? Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır?
Bu yazımızda sizlere Kosgeb Hibe Kredisi Nedir? Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Kosgeb Hibe Kredisi Almanın Şartları Nelerdir? Hangi Sektörler Hibe Kredi alabilir? gibi başlıklar altında anlatmaya çalışacağız. Maddi olanaklarınızın yetersiz olduğu ve aynı zamanda da bir girişimci olduğunuzu düşünürsek Kosgeb Hibe Kredi tam size göre bir seçenek olacaktır. Tabi ki KOSGEB her girişime hibe kredi vermiyor. Bunun da detayları yazımızda olacak. Dilerseniz yazımıza başlayalım.

Daha önceden 30.000 TL hibe, 70.000 TL’ye kadar verilen faizsiz kredi destek limitleri, yapılan son düzenlemelerin ardından, girişimciler 50.000 TL hibe, 100.000 TL faizsiz kredi desteği alabiliyorlar.

KOSGEB yeni düzenlemeyle;
  • İşletme kuruluş giderleri için 2.000 TL
  • Kurulum dönemi makine, teçhizat için 18.000 TL
  • İşletme giderleri için 30.000 TL olmak üzere toplamda 50.000’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği vermektedir.
Girişimciler, hibe desteğinin yanı sıra 100.000 TL üst limite çıkarılan faizsiz kredi desteğinden de yararlanabiliyorlar.


KOSGEB Nedir?

Kosgeb, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış adıdır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı hizmet veren bu kurum, yeni girişimleri ve hali hazırdaki orta ölçekli işletmeleri destekleme amacı ile kurulmuştur. KOSGEB üç çeşit kredi desteği sunmaktadır. Bunlar; KOSGEB Hibe Kredisi, KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi ve KOSGEB Geri Ödemeli Kredilerdir. Bu yazımızda KOSGEB Hibe Kredisinden bahsedeceğiz.KOSGEB Hibe Kredisi Nedir?

İlk olarak bilmeniz gereken Kosgeb Hibe Kredisi iş kurmanız için verilmez. Siz işinizi elinizdeki sermaye ile kurarsınız. Kosgeb de sizlere destek olmak amacıyla yaptığınız faturalanmış harcamaların %70 tutarını karşılar. Bu %70’lik oran erkek ya da kadın olmanıza ve girişimin yapıldığı bölgeye göre de değişiklikler gösterebilir. 


KOSGEB Hibe Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Kosgeb hibe kredisi almanın tek şartı bulunuyor. O da Kosgeb'in ülke genelinde düzenlediği Girişimcilik Eğitimi'ne katılmanızdır. 2017 yılından itibaren bu eğitimin süresi 70 saatten 32 saate düşürülmüştür. 


KOSGEB'in Hibe Kredisi Verdiği Sektörler Nelerdir?

Bu çok uzun bir liste olduğu için farklı bir yazıda bu konuyu ele aldık. Detaylar için Kosgeb'in Hibe Kredi Verdiği Söktörler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kresini Nasıl Öder?

Kosgeb, girişimcilik projenizi kabul ettiği taktirde hak kazandığınız hibe krediyi faturalandırılmış giderleriniz için öder. KOSGEB hibe kredisini isterse faturalandırmayı yapan firmanın hesabına yapabilir veya doğrudan size nakit olarak da ödeyebilir.

KOSGEB Hibe Krediyi Aldıktan Sonra Beni Denetleyecek mi?

Projeniz kabul edildi ve hibe kredinizi aldınız. Üç yıl boyunca KOSGEB'in görevlendirdiği personeller tarafından denetlemeye tabi tutulursunuz. Eğer üç yıl boyunca iflas ya da olağanüstü durumlar haricinde iş yerinizi kapatamazsınız her hangi bir sıkıntı yok. Fakat KOSGEB'in vermiş olduğu kredilerle satın almış olduğunuz malzemeleri satmaya kalkar, amacının dışında kullanır ya da benzeri art niyetli davranışlarınız olması durumunda, aldığınız kredi tutarı faizleriyle beraber sizden geri istenir. Ödeme yapmamanız durumunda ise maalesef icralık duruma düşersiniz. Aman dikkat!

KOSGEB Hibe Krediyi Mevcut İş Yerim İçin Alabilir miyim?

Hayır. Aktif bir işletmeniz var ise KOSGEB burası için size hibe kredi desteği sağlamaz. Fakat şöyle bir durum söz konusu. İşletmenizdeki demirbaş makine ve teçhizatlar 3 yaşından küçük ise, firma kapanışı verip tekrar açılış yaparak hibe krediye başvurabilirsiniz. Bu durumda KOSGEB sizi de yeni bir işletme olarak görecektir. Dikkat etmeniz gereken demirbaş ve teçhizatlar 3 yaşından büyük olmamalı.

Şimdilik KOSGEB Hibe Krediler ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Sizler de aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz.


KOSGEB Kredi Kosgeb Hibe Kredisi Nedir Kosgeb Hibe Kredisi Nasıl Alınır kosgeb hibe kredi
0
Tarih: 10-10-2018, 14:42
0
128

İlginizi Çekebilir


Konu Hakkında Yorum Yapın


Sayfa başına dön