Porsche, arabalarına blockchain teknolojisi getiriyor
» » Porsche, arabalarına blockchain teknolojisi getiriyor

Blockchain / Fintech

Porsche, arabalarına blockchain teknolojisi getiriyor

Porsche, arabalarına blockchain teknolojisi getiriyor

Berlin merkezli start-up XAIN ile işbirliği içinde olan Porsche, şu an doğrudan blockchain uygulamalarını araçlarında test ediyor. Bu, Zuffenhausen merkezli şirketi, bir arabada blockchain uygulamak ve başarıyla test eden ilk otomobil üreticisi yapar.

Porsche’nin resmi haber portalı newsroom.porsche.com’da yer alan haberde;

Bu teknolojiyi temel alan işlemler hem güvenli hem de daha önce elde edilmiş her şeyden çok daha hızlı işlenebilir. Test edilen uygulamalar arasında aracın bir uygulama vasıtasıyla kilitlenmesi ve açılması, geçici erişim yetkileri ve şifrelenmiş veri günlüğü temelli yeni iş modelleri bulunur. Bu, örnekler özerk sürüş işlevlerini geliştirmek için daha da geliştirilebilir.

Blockchain Nedir?
Blockchain, iş ortakları arasındaki veri işlemleri için merkezi olmayan bir protokoldür. Aynı zamanda, Bitcoin ve Ethereum adlı tanınmış kripto para birimlerinin temelini oluşturmaktadır. Her değişiklik, kronolojik olarak düzenlenmiş veri bloklarına kaydedilir ve şeffaf ve kurcalamaya karşı dayanıklı hale getirilir. 

Porsche Finansal Strateji Uzmanı Oliver Döring'e göre, bu çok büyük bir potansiyele sahip olabilir: "Verileri daha hızlı ve güvenli bir şekilde aktarmak, şarj etmek, park etmek ya da üçüncü parti bir teslim acentesi gibi araca geçici erişim verilmesi gereken konularda blok zincir kullanabiliriz. Yenilikçi teknolojiyi, müşteriler için doğrudan faydalı hale getiriyoruz. "

Blockchain teknolojisiyle yapılan testlerde bir uygulama aracılığıyla aracın kapanıp açılma hızının 1.6 saniyeye kadar indirildiği ve böylece bu işlemin 6 kat daha hızlandırıldığı bildirildi. Buna ek olarak erişim izinlerinin dijital olarak güvenli bir şekilde dağıtılabileceği ve araç sahibi tarafından istenildiği zaman izlenebileceği kaydedildi.

Blok zincirine dayanan yeni iş modelleri

Porsche ayrıca blockchain (blok zincir) temelli yeni iş modelleri üzerinde çalışıyor: Denetimli veri günlüğü sayesinde, işlenecek veriler dağıtılmış bir blok zincir içinde yerel olarak şifreleniyor. Kullanıcı veri kontrolünde duruma bağlı olarak nasıl kullanılacağına karar veriyor. Tüm etkinlikler blok zincirinde belgelenerek silme işlemlerini şeffaf hale getirir. Bu temelde, özerk sürücünün geleceği, sunulan gelişmiş işlevleri görecektir: Yerel veriler, diğer araçlarla güvenli bir şekilde paylaşılabilen bölgesel öğrenme efektleri elde etmek için kullanılabilir. Müşteri, aynı anda korunan toplama verilerinden faydalanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konu hakkında 0 yorum yapıldı

Sayın ziyaretçi, sitemizi tüm özellikleriyle kullanmak için üye olmanızı öneririz.
Üye olmak için buraya! tıklayınız.

Yorumunuzu yazın:

BİZİ TAKİP EDİN

© Copyright Finanstic. Finanstic.com bir "Arya Group" iştirakidir. Yazılar izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz..

EDİTÖRLER

Günün Sözü

Birileri bugün gölgede oturuyorsa, uzun zaman önce birileri ağaç ektiği içindir.

Warren Buffett